Pages Navigation Menu

fototapety obrazy by RaSz

Fototapety 3D

Fototapety 3D

Pojęcie trójwymiarowości nie jest nam obce od dawna, a pierwsze kompozycje, które próbowały przedstawiać głębię powstawały jeszcze w czasach Leonardo da Vinci. Oczywiście zrozumienie istnienia oddalonej perspektywy i przeniesienia jej na papier nie było proste, a pokazywanie dalej i bliżej położonych przedmiotów wykonywano umieszczając je na płótnie w różnych wielkościach lub nakładając na siebie. Prawdziwe kompozycje trójwymiarowe, jakie znamy współcześnie pojawiły się dopiero niedawno i są związane z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, komputerami i cyfrowym zapisem obrazu, który można dowolnie modyfikować wpisując do programu właściwy kod.

Umiejętność tworzenia perspektywy, głębi na obrazie została zaczerpnięta z fotografii, bowiem to na niej rzeczywistość przedstawiana jest najwierniej. Obserwując linie, układy cieni i barw możemy odwzorowywać je samodzielnie za pomocą ołówka lub pędzla. To docenienie obrazów z głębią pozwoliło też wykorzystać ich właściwości do optycznego zmieniania proporcji pomieszczeń oraz powiększania ich wypełniając jedną ze ścian obrazem drugiego tunelu, wysokich schodów czy też ginącej w dali uliczki. Najlepsze efekty w tej dziedzinie zapewniają fototapety, dzięki którym można wypełnić obrazem całą dużą powierzchnię tworząc pożądane złudzenie.

Fototapety 3D, o których można też poczytać na stronie http://art-newmedia.com/blog/fototapety-3d/ to specyficzna kategoria motywów, dzięki którym wnętrze zmienia się nie do poznania. Umieszczone w odpowiednim miejscu, lekko zacienione, aby odblask światła od powierzchni nadruku nie niweczył wrażenia mogą sprawiać, ze ściana dosłownie znika, a widniejąca na niej alejka, kolumnada, ciągnące się w głąb jeziora molo są tak realne, jakby istniały naprawdę. Nawet, jeśli zdajemy sobie sprawę, że tego przejścia w rzeczywistości nie ma często musimy się uszczypnąć, aby dotarło do naszej świadomości, iż to jedynie złudzenie.

Oczywiście osiągnięcie takiego efektu jest możliwe tylko przy określonej kategorii wzorów, które przedstawiają miejsca lub kompozycje ze wspomnianą głębią. To krajobrazy z daleką linią horyzontu, albo wąskie konstrukcje, których krawędzie zbiegają się gdzieś w odległym punkcie obrazu – ulice, korytarze, tunele, mosty, albo kompozycje abstrakcyjne – pozbawione treści, ale wyposażone w wyraźny, przemawiający do wyobraźni kształt. Fototapety 3D to nowoczesny sposób na większy pokój, dłuższy korytarz, mniej klaustrofobiczną kuchnię w efektownej oprawie graficznej.