Pages Navigation Menu

fototapety obrazy by RaSz

Dekorowanie ścian fototapetami

Dekorowanie ścian fototapetami

Tapetowanie przez całe dziesięciolecia było sposobem na wykończenie ścian, uważane za nieco ciekawsze od standardowego malowania i praktyczniejsze, bo mniej brudzące. Wprawdzie pierwsze tapety wykonywano z tradycyjnego nieco wzmocnionego papieru, więc nie były odporne na wycieranie i nie można ich było zmywać, ale przyklejane na ścianach sypialni czy salonu stwarzały ciekawy nastrojowy klimat.

Współczesne możliwości cyfrowego druku wielkoformatowego oraz trwałe winylowe materiały sprawiły, że funkcja użytkowa tapet wyrównała się z funkcją dekoracyjną. Oklejanie całego pomieszczenia nie jest już tak powszechnie praktykowane, a dzięki tworzeniu na fototapetach przepięknych obrazów o niezwykłej kolorystyce częściej wykorzystuje się je, jako motyw dopełniający koncepcję designu, niż jako praktyczne zmywalne pokrycie ścian

Kolekcja na http://www.dekorolka.pl/fototapety-na-sciany to przykład ogromnej różnorodności, dzięki której każde wnętrze można ukształtować zgodnie z oczekiwaniami właściciela. Pierwszym i najważniejszym aspektem wzorów jest ich kolorystyka. Nie ma znaczenia czy jest to zdjęcie pojedynczej gałązki storczyka na czarnym tle, czy też mroczny wizerunek układu słonecznego – każdy z tych obrazów sprawi, że jasne pastelowe pomieszczenie nabierze głębi. Podobnie oddziałują konkretne kolory, jak pejzaż skąpanego w zieleni lasu i zielone plastry soczystego kiwi.

Inny, ważny w kontekście dekoracyjnym aspekt, to wielkość zaprezentowanych na tapecie motywów. Do wyboru są zarówno gigantyczne powiększenia owoców, kwiatów, przedmiotów, jak i wzory bardzo drobne. Każde z nich mają inny wpływ na kształtowanie przestrzeni, a podobnie, jak zestawianie w stroju dużej kraty i drobnej pepitki tak i tutaj pełne małych detali wnętrze może fantastycznie harmonizować z efektem ogromnego tulipana czy kostki do gry.

Trzecim niezwykle istotnym aspektem fototapet jest ich tematyka oraz tworzony przez nią klimat. Wynika to ze skojarzeń, jakie przywołują w pamięci. Fantazyjne postacie egipskich bóstw nasuwają skojarzenia z tajemniczością, elementem magii i starożytnymi wierzeniami. Dodatkowo piaskowe odcienie idealnie naśladują pustynne klimaty. Wielkie zdjęcie planety w rozległym kosmosie to działanie na wyobraźnię osób odkrywczych, ciekawych świata, a subtelne bukieciki to akcent o bardzo kobiecym wydźwięku.