Pages Navigation Menu

fototapety obrazy by RaSz

Cytaty na ściany

Cytaty na ściany

Cytat to pojęcie doskonale znane wszystkim uczniom szkół, którzy w procesie edukacji niejednokrotnie spotykają się z sentencjami znanych postaci, wkuwając na pamięć słowa mające jakieś ponadczasowe znaczenie. Niewielu z nich myśli wówczas, że odpowiednio potraktowany tekst, starannie dobrany pod kątem jego treści i wkomponowany we właściwe tło może być naprawdę designerskim plakatem zdobiącym wnętrze. Czemu by nie wykorzystać legendarnego Einsteina i nie potraktować jego słynnego równania o zachowaniu energii, jako zestawu plam i linii w konkretnej kolorystyce, zawierających w sobie ponadczasowe przesłanie? Młodym z pewnością spodoba się tekst w stylu: „Fuck the system”, który wyraziście i w młodzieżowym stylu wyraża współczesne poglądy.

Cytaty to nie tylko wypowiedzi Einsteina czy Camusa, ale również zwyczajne codzienne powiedzonka, zaczerpnięte ze słownika przeciętnych ludzi i utrwalone w określonych kulturach. Do takich tekstów można też zaliczyć hasła motywujące, czyli swoją treścią przypominające o własnej wartości, o nieograniczonych możliwościach, zachęcające do działania, albo wyrażające niechęć do czegoś. Teksty idealnie sprawdzą się na tradycyjnych plakatach oprawionych w ramy i dopasowanych do stylu wnętrza kolorem czy proporcjami. Inną forma dekoracji jest też naklejka, która zawiera proste przesłanie, a jej naklejenie na ścianę wymaga poświęcenia zaledwie kilku chwil.

Cytaty na ściany, których przykłady znajdą się na http://art-newmedia.com/obrazy_cyfrowe/obrazy_i_plakaty_motywacyjne.html to kolorowe kompozycje tekstowe, lub połączenie obrazu z hasłem drukowanym na jego powierzchni lub wkomponowanym w całość obrazu. To także wspomniane już popularne powiedzonka, klasyczne slogany czy zwroty z mowy potocznej, umieszczone na plakacie samodzielnie w postaci dużego napisu lub w towarzystwie grafiki o dodatkowej wymowie. Wśród plakatów z cytatami dominują swojskie, uzupełnione o hasła motywacyjne i powiedzonka z mowy potocznej, zachęcające do uśmiechu od rana, obwieszczające o panującej w domu miłości i wzajemnej współpracy.

Cytaty na ścianę to plakaty i obrazy z tym, że te pierwsze z uwagi na swój charakter częściej posiadają w założonej kompozycji jakikolwiek napis. Stanowią one kategorię sztuki o bardzo intensywnie wyeksponowanej treści, która – choć może sama w sobie nie jest dominującą we wnętrzu dekoracją – poprzez zawarty w niej przekaz decyduje o klimacie wnętrza. Tam, gdzie na ścianie wisi wyznanie miłości lub informacja, ze dom jest pełen śmiechu i dobrej zabawy każdy gość będzie czuł się doskonale. Cytaty to również sposób na element dobrego humoru, jak w przypadku tekstu mówiącego o tym, że w domu rządzi kot, a wszyscy pozostali to jego poddani. Poza wszelkimi mądrościami cytaty są również nietypową i designerską dekoracją, dzięki której wnętrze zmienia się i nabiera nowoczesnego charakteru.